Yalnızca İzmirlilerin Anlayabileceği Şeyler


Diğer şehirlerde yaşayan insanların anlam veremediği, yalnızca İzmirlilerin anlayabileceği şeyler vardır. İşte onlar…

 1. BOYOZ

Birçok kişi ‘bildiğin poğaça, ne özelliği var ki?’ diyebilir. Kendine özgü bir tadı ve lezzeti olan boyoz yalnızca İzmir’ de üretilir. İzmir halkının çay ve yumurtayla sabah kahvaltılarının baş tacıdır. Akşamları sahilde sıcacık bir boyoza kimse hayır diyemez.

 1. GEVREK

Bildiğiniz simit değil bu! Bu İzmir’in gevreği. Tadı da, hamuru da bir başka…

 1. KUMRU

Özellikle İzmir Çeşme’ye özgü olan kumru, sabah kahvaltısından tutun geceleri de zevkle yenen özel bir lezzettir. Farklı bölgelerde ve şehirlerde satılan kumru ile karıştırmayın. Buradaki kumrunun ekmeği bile özeldir.

 1. ÇİĞDEM

Kısa ve öz; ayçekirdeği değil, çiğdem.

 1. DOMAT

Ege bölgesinde bilinen ve kullanılan bir kelimedir. Yani domates. 🙂

 1. DARI

‘Süt darı bunlar’ lafını bilmeyen bir İzmirli var mı? Mısır değildir o, süt darıdır. 🙂

 1. NOHUT

Burada beyaz leblebi diye bir şey yoktur. Tek leblebi vardır o da sarı olandır. Yani nohuttur. 😉

 1. SAAT KULESİ

İzmirliler için çok özel bir yeri vardır saat kulesinin. İzmirlilerin ya da Saat Kulesini ziyaret edenlerin en az bir kere önünde fotoğraf çekilmişliği vardır. 🙂 Yaşlılar ise saat kulesinin denizin dibindeki haline hatırlar.

 1. GÖZTEPE-KARŞIYAKA

Böyle bir çekişme, böyle bir rekabet hiçbir yerde yok! İzmir’in iki köklü kulübü arasında yaşanan bu üstünlük kurma savaşı İzmir’i geçmiş, dünyanın önde gelen derbileri arasına bile girmeyi başarmıştır. İzmirliler bilir, Galatasaray-Fenerbahçe rekabeti bile, bu iki takımın yanında sönük kalır.

 1. KORDON

Kordon ve Kordonboyu, gece gündüz demeden İzmirlilerin akın ettiği bir yerdir. Çimlere yayılıp oturmak, deniz havası eşliğinde zaman geçirmek ve manzarayı seyretmek ayrı bir güzeldir.

 1. GÜNDOĞDU MEYDANI

Kutlama yapılacağı zaman herkesin soluğu aldığı yerdir. Yılbaşı, bayram ve maç kutlamaları için İzmirlilerin adeta buluşma noktası haline gelmiştir.

 1. FUAR

Her yıl Eylül ayında İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’e denk gelecek şekilde düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı, birçok markanın standını içinde bulundurur. Aynı zamanda hayvanat bahçesi ve lunaparkı ile mutlaka gezilmesi gereken güzel bir etkinliktir.

 1. PARAŞÜT KULESİ

Bu kule, İzmir Fuarı içinde bulunur. İzmirliler için adeta bir klasik haline dönüşen paraşüt kulesinden atlamak oldukça özeldir. 12 ay boyunca açıktır, fakat fuar zamanı çok daha fazla dikkat çeker. Herhalde bu kuleden atlamayan bir İzmirli yoktur. Varsa söylesin! 😀

 1. KEMERALTI

İzmirlilerin sıkça gittiği ve gıdadan giyime tüm alışverişini yaptığı yerdir. Alışveriş merkezlerinin etrafı sarmasından sonra eskisi kadar kalabalık olmasa bile, Kemeraltı kalabalığı kavramı İzmirlilerde vardır.

 1. KUŞADASI

Son yıllarda popülerliğini Çeşme’ye kaptırmış olsa da, Kuşadası hem yerli hem de yabancı turistlerin en sevdiği tatil yerlerinden biridir.

 1. ÇEŞME

Son yılların en popüler yazlık mekanıdır. İzmir’e yarım saatlik bir mesafede yer alır. Her İzmirli kafasına estiğinde soluğu burada alır.

Bir önceki yazımız olan Yılbaşını Evde Kutlayacaksanız İşte Önerilerimiz başlıklı makalemizde eğlence ve yılbaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

100
100 paylasim, 100 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı