yanlis-siparisler-restorani

Yanlış Siparişler Restoranı


Bugüne kadar hiç verdiğiniz sipariş yerine, bambaşka bir yemek ile karşılaştığınız oldu mu? Bu restoran tamda bunu yapıyor, fakat tek bir neden yüzünden!

Dışarıda yemek yediğiniz zaman yaşanabilecek en sinir bozucu şeylerden biri, sipariş verdiğiniz yemek yerine bambaşka bir şeyin önünüze getirilmesidir. Yanlışlık bir yana, hem zaman kaybı hem de açlık durumunuz açısından bu durum büyük bir soruna dönüşebilir. Japonya’nın Tokyo şehrinde yeni açılan bir lokanta 2 gün boyunca tam olarak böyle bir uygulama yaptı. Hem de bile isteye…

‘The Restaurant of Many Orders’ kitabından esinlenerek sürpriz bir şekilde Tokyo’nun Toyosu kentinde açılan bu yeni restoran geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir girişime imza atarak gündem konusu oldu.

Böyle bir ilginç girişime imza atan restoran, yaşlı Alzheimer hastalarını garson olarak çalıştırmakta. Restoran insanlara doğru siparişlerini sunmamayı deniyor. Deniyor derken, yani bunu bilerek yapıyor. Tabii ki buradaki asıl amaç sanıldığı gibi saçma değil! Buradaki asıl amaç, bu hastaların çektiği sıkıntıyı biraz daha anlamak ve bu bilinç ile oraya giderek topluma kazanımlarını sağlamak oldu.

Yanlış yemek tabağı önünüze geldiği zaman sinirlenebilir, hatta bu duruma anlam veremeyebilirsiniz ama onların içinde bulunduğu bu durumu düşünerek farkındalık kazanabilirsiniz. Bu farklı sistemden haberdar olan ünlü Japon yemek bloggerı Mizuho Kudo ilginç restoranı ziyaret etti. Mizuho Kudo restoranda çok eğlenceli vakitler geçirdiğini yazdı. Pizza siparişi verdiği halde Mizuho Kudo’nun önüne Gyoza hamur tatlısı geldi. Ünlü yemek bloggerı Mizuho Kudo restoran ile ilgili kaleme aldığı yazısında garsonların güler yüzlü, kibar ve sürekli eğlenen insanlar olduğundan bahsetmeden geçemedi.

Başlarda neler olduğuna anlam veremeyen, ancak daha sonra bu çalışmaya ev sahipliği yapan sosyal sorumluluk sahibi restoranın Eylül ayında ‘Dünya Alzeihmer Günü’ tarihinde de benzer bir etkinlik yapacağını takipçilerine duyurdu. Sosyal sorumluluğa dikkat çeken ‘Yanlış Siparişler Restoranı’ bu farkındalık yaratan ilginç çalışması ile herkesten tebrik kazandı.

Bir önceki yazımız olan İçtiğiniz Kahvelerin Anlamını Merak Ediyor Musunuz? başlıklı makalemizde kahve, kültür ve sanat ve pratik bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

84
80 paylasim, 84 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı