yasam-kalitenizi-olumlu-yonde-etkileyecek-5-aliskanlik

Yaşam Kalitenizi Olumlu Yönde Etkileyecek 5 Alışkanlık


Yaşamın yoğun temposuna kapılıp neredeyse çoğu kişi kendisine zaman ayırmayı ve günlük rutinden uzaklaşıp bir nefes almayı ihmal ediyor. Eğer sizde bu tempodan sıyrılamadığınızı düşünüyorsanız Yaşam Kalitenizi Olumlu Yönde Etkileyecek 5 Alışkanlık yazımızı mutlaka okumalısınız.

Yaşamınızda edindiğiniz alışkanlıklar hayatın neredeyse tamamını etkilediğini ve belirlediğiniz kriterlerin yaşam kalitenizi daha enerji dolu ve keyifli bir hale getireceğini kaçınmamanız gereken bir gerçek.

Kendinizi düşünün ve kendinize zaman yaratın

yasam-kalitenizi-olumlu-yonde-etkileyecek-5-aliskanlik-03

Hafta içi biliyoruz ki yoğun bir tempodasınız ve kendinize zaman ayırmanız neredeyse imkansız gibi gözükse de hemen pes etmeyin.

Sevdiklerinizle, arkadaşlarınız gerçekleştireceğiniz aktiviteler, kitap okumak, izlemekten keyif alacağınız bir film seyretmek, dışarı çıkıp yürüyüş yapmak kendinizi daha iyi ve dinç hissetmenizi sağlayacak ve ertesi sabah kalktığınızda kendinizi daha pozitif hissedeceksiniz. Kendiniz için ayırdığınız zaman ise yaşam kalitenizi olumlu etkileyerek size geri dönüş sağlayacaktır.

Kapalı mekanlardan mümkün olduğunca uzak durun

yasam-kalitenizi-olumlu-yonde-etkileyecek-5-aliskanlik-04

Zamanınızı kapalı ortamlarda ve çoğunlukla evde geçirmekten mümkün olduğunca kaçının. Kapalı ortamlar sadece vücudunuzu yormakla kalmaz aynı zamanda beyninizin de yorulmasına neden olur.

Açık hava da ya da doğa da yapacağınız kısa yürüyüşlerin aslında hayal gücünüzü canlandırdığını ve daha yaratıcı düşünceler kazandırdığını biliyor musunuz? Bizce mutlaka denemelisiniz.

Düşüncelerinizi, zihninizi canlandırabileceğiniz gibi aynı zamanda vücudunuzu da daha dinç tutmanızı sağlayacaktır. Ev de olduğunuz süre de mutlaka perdelerinizi açarak evinizi ya da odanızı sık sık havalandırın.

Sağlıklı beslenme ile vücudunuzu zinde tutun

yasam-kalitenizi-olumlu-yonde-etkileyecek-5-aliskanlik-02

Sabah güne başladınız ve kahvaltı yapmadan güne başlıyorsanız orada durun. Kahvaltı atlamamanız gereken bir öğündür. Sizi güne hazırlayan, metabolizmanızın hızlanmasını sağlayan kahvaltı güne zinde başlamanız için son derece önemlidir. Öğünlerinizi hızlı tüketmekten ve ayakta beslenme alışkanlığından uzak durun bu tarz beslenme alışkanlıkları sağlık açısından son derece zararlıdır. 

Öğünlerinizde genellikle lif, vitamin, protein ve mineral açısından zengin besinler tüketmeye önem verin. Şeker ve unlu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun. Şeker istediğinizi meyvelerden sağlamaya çalışın. Saat 20.00’ den sonra yemek yememeye ve bol su tüketmeye özen gösterin.

Egzersiz ve spor yapmak için zaman ayırın

yasam-kalitenizi-olumlu-yonde-etkileyecek-5-aliskanlik-05

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve günlük temponun stresinden kendinizi arındırmak için spor veya egzersiz yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Düzenli olarak spor ya da egzersiz yapmak vücudunuzu zinde tutarak daha enerjik olmanıza yardımcı olacaktır. Günlük olarak spor veya egzersiz için en az 45 dakikanızı ayırın. Özellikle güzel havaları tempolu yürüyüş yaparak ya da koşu yaparak bol oksijeni vücudunuza çekerek değerlendirebilirsiniz.

Düzenli uykuyu alışkanlık rutininize ekleyin

yasam-kalitenizi-olumlu-yonde-etkileyecek-5-aliskanlik-01

Kaliteli bir yaşam için olmazsa olmaz alışkanlıklardan biri de uykudur. Düzenli uyku alışkanlığınızla, fiziksel ve ruhsal anlamda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlarsınız. Uykunuzu bozacak her şeyi çevrenizden ve odanızdan uzaklaştırmalı ve kaliteli uyku ile güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kaliteli bir yaşam elbette saydığımız bu alışkanlıklardan ibaret değil sadece. Aynı zamanda kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için sigara, alkol gibi sağlığınıza zarar veren kötü alışkanlıklardan kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde ertesi gün hapı kullanımı ve gebelikten korunma hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

114
111 Paylaşım, 114 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir