yaz-aylarinda-kontakt-lens-kullaniminda-dikkat-edilmesi-gerekenler

Yaz Aylarında Kontakt Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kontakt lens kullanımı büyük bir dikkat ve bakım gerektirir. Yaz ayları gelmişken kontakt lens kullanan ya da kullanmaya niyeti olan ziyaretçilerimize birbirinden faydalı bilgiler sunmak istedik. 🙂

  1. Yaz aylarında kozmetik amacı ile kullanılan lenslerin ultraviole koruyuculu özellikte olanlarını tercih etmeniz gerekir. Uzun süre boyunca bilgisayar kullanıyorsanız ya da direk güneş ışınlarına maruz kalıyorsanız, bu durumu mutlaka göz hekiminize bildirin ve ultraviole koruyuculu kontakt lensler hakkında detaylı bilgi alın.
  2. Uzun süre boyunca gözde kalabilen kontakt lensleriniz ile denize girmeniz halinde mutlaka deniz gözlüğü kullanmalı ya da gözlerinizi kapalı halde tutmanız gerekir. Aksi takdirde lensleriniz denizde zarar görebilir ya da lensinizi denize düşürebilirsiniz.
  3. Günlük çıkarılan kontakt lenslerinizi her gün lens bakım solüsyonunuz ile iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Lens saklama kabındaki bir önceki günden kalan solüsyonu asla tekrar kullanmayınız.
  4. Lens solüsyonunuzu doktorunuzun bilgisi olmadan değiştirmemeniz gerekiyor. Mesela tiomersal içeren solüsyonlarda alerji oluşumu çok daha sık görülebilmektedir. Bakteriden koruma özelliği bütün solüsyonlarda aynı oranda bulunmaz.
  5. Yaz aylarında rahatlatıcı ve nemlendirici damlalar kontakt lens kullanımını çok daha rahat bir hale getirir. Lens kullanımı esnasında bu damlalar toz gibi rahatsız edici maddeleri uzaklaştırır ve göz kuruluğuna karşı göz hekiminizin önerisi ile kullanılabilmektedir.
  6. Kontakt lenslerinizin değişim sürelerine mutlaka uymanız gerekir.
  7. Yaz aylarında çok daha fazla alerjik şikayetleri olan lens kullanıcıları göz hekimlerinin önerdiği günlük kullan-at lensleri tercih etmelidir.
  8. Kullandığınız ya da kullanmaya başladığınız bazı ilaçlar göz kuruluğu yapabilmektedir. Bu yüzden yaz aylarında lens kullanırken konforunuz daha da azalabilmektedir. Bu durumu mutlaka göz hekiminize bildirin.
  9. Yaz sporlarının birçoğunda kontakt lens kullanımı gözlük kullanımından çok daha güvenli bir yöntemdir. Yeni kullanmaya başlayacak sporcular göz hekimlerinin kontrolünde bu konforu denemelidir.
  10. Bilinenin aksine, kontakt lensler göz yüzeyini çizebilecek yabancı cisimlere karşı koruyucu bir çadır vazifesi görmektedir. Yaz aylarında terleme nedeni ile gözlük kullanamayan kişilerin kontakt lens kullanmaları görme derecesini arttırmak ile birlikte aynı zamanda koruyucu nitelikte sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan 35 Yaş Sonrası Kemik Erimesine Dikkat başlıklı makalemizde sağlık ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

122
119 paylasim, 122 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı