yemeden-once-yikamaniz-ve-yikamamaniz-gereken-gidalar

Yemeden Önce Yıkamanız ve Yıkamamanız Gereken Gıdalar


Yediğiniz besinlerin sağlıklı olması için kapısını aşındırmadığınız market, dolaşmadığınız pazar kalmıyor öyle değil mi? Bu sağlıklı yiyecekleri yemeden önce yıkarsanız ya da tam tersi yıkamazsanız ne gibi tehlikeli durumlara yol açabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte sizin için uzmanların dilinden yazıya aktardığımız son derece önemli uyarılar…

Yumurta

Birçok kişi yumurtayı pişirmeden ilk olarak yıkamanın çok daha sağlıklı olduğu düşünmektedir. Fakat bilmedikleri çok önemli bir şey var! Bakteriler tarafından yabancı madde etkisi ile kirlenme ya da saflığını kaybetme gibi durumlara uğramamaları için yumurtalara çözel bir madde konulmaktadır. Yumurtayı yıkadığınız zaman ise bu koruma ortadan kalkmaktadır.

Tavuk

Tavuk, sıklıkla besin zehirlenmesine neden olan bir gıdadır. Tüketirden son derece dikkatli olmak gerekir. Tavuktaki bakteriler sağlığı tehdit edebilir niteliktedir. Tifo ve gıda zehirlenmesine bile neden olabilen salmonella bakterisi, tavuğun yıkanması ile birlikte elinize yayılmaktadır. Bu süre zarfında tavuğu asla yıkamayın ve ürünü en kısa sürede pişirmeye çalışın. Tavuğu uzun süre boyunca bekletmek de son derece tehlikelidir.

Et

Tavuk için geçerli olan tüm kurallar elbette ki kırmızı et için de geçerli kurallardır.

Mantar

Suyu çok emdiğinden dolayı mantarı yıkamak son derece sakıncalıdır. Yıkadığınızda ise elastikiyetini kaybeder. Aynı zamanda mantar pişerken dışarıya koyu renk ve kötü bir su salar. Mantarlarınızı temiz bir mutfak bezi ile güzelce silerek temizledikten sonra tüketmeye özen gösterin.

Makarna

Makarnayı hem pişirmeden önce hem de pişirdikten sonra kesinlikle ama kesinlikle yıkamayın. Öncesinde yıkanır ise makarna nişastasını yitirir ve kıvamsız yani hamur olur. Makarna pişirdikten sonra yıkanınca ise içerdiği tüm faydalı maddeleri su ile birlikte akıp gittiği için kaybeder.

Kabuğu Yenilmeyen Meyveler

Meyve ve sebzelerin dış görünüşüne asla aldanmamalısınız. Parlak ve temiz duran ürünler yanıltıcı olabilir. Çünkü bu ürünler satışa sunulmadan önce göz alıcı olması için parlak gözüksünler diye mumlanmaktadır.

Kuru Yemişler

Bu besinleri asla yıkamadan tüketmeyin! Neden mi? Çünkü kuru yemişlerin nasıl muhafaza edildiklerini ne yazık ki bilmiyoruz. Kuru yemişleri yıkayarak içeriğinde bulunan fitik asitten kurtarmış olacaksınız. Fitik asit; çinko, demir ve az bir ölçüde kalsiyum emilimini bozmaktadır.

Kuru Meyveler

Kuru yemişlerde olduğu gibi kuru meyvelerde de aynı şeyi söylemek gerekiyor. Paketli satın alsanız bile kuru meyveleri yemeden önce yıkamaya özen göstermeniz gerekiyor.

Teneke Konserveler

Konservenin içerisine bakteri girmiyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat üretim süresinin tamamını bilemediğimiz için kendinizi garanti altına almanızda fayda var. Hatta konservenin içindeki suyu yıkamazsanız konservedeki yiyeceğin tadını değiştirecektir.

Sizde bu yazıyı okuduktan sonra artık mutfağa girdiğiniz zaman yemek hazırlamadan önce hangi malzemelerinizi yıkayıp yıkamayacağınızın bilincindesiniz.

Sağlık dolu mutlu günler dilerim… 

Bir önceki yazımız olan Göbek Yağlarını Eritmede Yardımcı Besinler başlıklı makalemizde diyet ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

113
108 Paylaşım, 113 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir