Yerebatan Sarnıcı’na Ufak Bir Gezinti


İstanbul doğal ve tarihi güzellikleri ile her zaman dikkat çeken şehirlerden biri olmayı başarmıştır. Bu popülerliği sadece günümüzde değil, tarihin tozlu sayfalarını araladığımızda da görebilmek mümkün. İstanbul’u almak için yapılan kanlı savaşlar bunun yaşanılan en büyük örneğidir.

İstanbul’a geldiğinizde ya da İstanbul’da yaşıyorsanız, gezip görmeniz gereken belli başlı yerler vardır. .Bu mekanlar arasında en dikkat çekici yer ise kuşkusuz ki, harika mimarisi ile Yerebatan Sarnıcı’dır.

yerebatan-sarnicina-ufak-bir-gezinti-3

İstanbul’da Doğu Roma İmparatorluğu’ndan kalan devasa ve oldukça gizemli bir yapı olan Yerebatan Sarnıcı, görülmeye değer şahane bir yerdir. Birlikte Yerebatan Sarnıcı’na ufak bir gezinti yapmaya ne dersiniz?

9.800 m2’lik bir alanı kaplayan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’daki en büyük sarnıç olma özelliğine sahiptir. Sarnıç yaklaşık olarak 100 bin ton su depolama kapasitesine sahiptir. Bizans’ın gizemli yeri olarak nitelendirebileceğimiz Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatoru I. Jüstinyen döneminde (M.S.527-M.S.565) bizzat imparatorun emri ile inşa edilen bir yapıdır. Yerebatan Sarnıcı, Antik Yunan ve Roma mimarisinin yoğun izlerini taşır.

yerebatan-sarnicina-ufak-bir-gezinti-2

İmparator, bu devasa yapıyı Büyük Saray’a yani İstanbul’daki imparatorluk sarayına su temin edilmesi için yaptırmıştır. Bu devasa yeraltı sarnıcı sahip olduğu görkem nedeni ile halk arasında Yerebatan Sarayı olarak adlandırılmıştır.

Devasa büyüklükteki gizemli sarnıçta bulunan heykeller ve mekanın görünümü size biraz ürkütücü gelebilir. Yinede bu kusursuz yapıya girdiğiniz zaman mimarisi sizi büyülemeyi başaracaktır. Kendine has yapısı ve esrarengiz oluşu ile Yerebatan Sarnıcı hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği tarihi mekanlar arasında yer alır.

yerebatan-sarnicina-ufak-bir-gezinti-4

Yerebatan Sarnıcı’na Ayasofya binasının batısında bulunan küçük bir binadan giriş yapılmaktadır. Uyarmakta fayda var! Yerebatan Sarnıcı’nda nem oranı çok yüksek olduğu için astım hastası olan kişilerin girmesi çok uygun değildir.

yerebatan-sarnicina-ufak-bir-gezinti-5

İstanbul’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler listenize Yerebatan Sarnıcı’nı eklemeyi unutmayın derim. Fatih ilçesinde yer alan bu devasa kapalı sarnıç, ulaşım açısından da oldukça kolay bir yol güzergahının üzerinde yer almaktadır.

Tavsiye vermek benden, gezip görmesi sizden… 🙂 Not: Her gün 09:00-17:30 açıktır.

Daha önce gittiyseniz yorum olarak Yerebatan Sarnıcı’nda en çok neyin hoşunuza gittiğini veya gitmediğini belirtebilirsiniz. 😉

Hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Hindistan'daki Sinemalarda Filmden Önce Milli Marş Okunacak başlıklı makalemizde kültür ve sanat hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

92
87 paylasim, 92 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı