yesil-cay-ve-saglik

Yeşil Çay ve Sağlık


Yeşil çay, Camelliasinensis adlı bitkiden elde edilen taze çay yapraklarının fermentasyona uğratılmadan üretilen bir çay çeşididir.Yeşil çay milattan önce 3000 yılında Çin’de keşfedilmiş ve medikal etkileri olduğu gösterilmiştir. Binlerce yıl önce Çin’den Budist din adamları tarafından Japonya’ya getirilmiştir. Dünya genelinde tüketimi kişi başına yılda 0.12 lt olarak bildirilen çay, sudan sonra en ucuz ve en çok içilen içecektir. Siyah çaya kıyasla yeşil çay daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip ve serbest radikal zinciri kırma ile aktif oksijeniyok etme kapasitesinin siyah çaydan daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Yeşilçay önemli antioksidan özellik gösteren flavanoidlerin yanı sıra C vitamini, riboflavin, niasin, folik asit, pantotenik asit gibi vitaminler ile magnezyum,potasyum, manganez, florür gibi mineralleri içermektedir.

Polifenolik fitokimyasallar olan kateşinler besinlerde ve medikal bitkilerde yaygın şekilde bulunur. Özellikle bütün çay tiplerinde mevcuttur ve sağlık için çeşitli yararları vardır. Yeşil çay kateşin adı verilen polifenolik bileşikler içerir. Bunlar, epigallokateşin gallat (EGCG), epikateşin gallat (ECG), epigallokateşin ve epikateşin olarak isimlendirilir. Kateşin miktarı demlenmiş yeşil çayın kuru ağırlığının yaklaşık %30-42’si ve EGCG çay kateşininin ana formudur. Birçok klinik ve epidemiyolojik çalışma anti-tümorojenik, anti-kanserojenik, anti-mutajenik, anti-diyabetik ve anti-obezite etkileri yönünden kateşinleri araştırmaktadır .

Yapılan araştırmalar ile yeşil çayın yetişkin dönemde endotelyal fonksiyon, kan basıncı, insülin duyarlılığı, kardiyovasküler hastalıklar, çeşitli kanser türleri, antiviral hastalıklar, antiinflamatuvar hastalıklar ve artirite karşı koruyucu etkileri ile kemik yoğunluğunu düzenleyici etkisi olduğunu ortaya koymaktadır .

Yeşil çay içerisinde insan sağlığını etkileyebilecek pek çok bileşik barındırmaktadır. Kateşinler, kansere karşı, obeziteye karşı, osteoporoza karşı, kardiyovasküler hastalıklara karşı ,diş çürüklerine karşı, anti bakteriyel, antiviral, antioksidant etkiler taşıyan çayın polifenol bileşikleridir. Kafein, yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı olur, odaklanmayı arttırır ve diüretik etkileri stimüle eder. Tanin ve gamma bütirik asit kan basıncını düşürür ve beyin ile sinir fonksiyonlarını regüle eder. Vitamin C bağışıklık sistemini güçlendirir ve kataraktı önler . Yeşil çay ekstratı veya EGCG tüketiminin vücut kütlesi veya vücut yağı kazanımını azalttığı, kan glikozu veya insülin seviyelerini düşürdüğü ve insülin duyarlılığı ya da glikoz toleransını arttırdığını göstermektedir. Polifenolden zengin besinlerin glisemik regülasyon üzerine sağlığı iyileştirici özellikler taşıdığı düşünülmektedir. Çalışmalar polifenol içeriği zengin gıdaların tip 2 diyabet riskini azaltması ile bağlantılı olması konusunda tartışmalıdır. Ancak yürütülen bazı randomize kontrollü çalışmalar, polifenollerin açlık kan şekeri ve açlık insülini üzerinde yararlı etkilerini göstermiştir.

Yeşil çay kafein içeriğinden dolayı fazla içilmesi uykusuzluk, gerginlik, taşikardi, vücuttan fazla su atılımı(diüretik etki), gibi sorunlara neden olabilir. Bir fincan kahvede (yaklaşık 160 ml) 40-50 mg kafein vardır. Toplumun risk grubunu oluşturan emziren kadınlar, gebeler, adölesanlar, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve yaşlı bireyler içeriğindeki kafeinden dolayı yeşil çayı fazla tüketmemeleri önerilmektedir.

Yazar : Uzm. Dyt. Bedriye Ural

‘kaynak:www.icerikfabrikasi.com’

Bir önceki yazımız olan Bacak Ağrısına İyi Gelen Doğal Şifalar başlıklı makalemizde bacak ağrısı, doğal ağrı kesici ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

76
70 paylasim, 76 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı