Yeşil Çayın Mucizevi Etkileri


Son yıllarda yeşil çay tüketimi çok daha popüler olmaya başladı. Onu popülerleştiren ise vücuda sağlamış olduğu faydalarıdır. Sağlıklı bir içecek olarak günde 2 bardak rahatlıkla tüketebileceğiniz yeşil çay, birbirinden faydalı etkisi ile sizinde hayatınıza mutlaka sokmak isteyeceğiniz bir çay olacaktır. İşte size yeşil çayın mucizevi etkileri

Yeşil Çay ve Zayıflama

# Yeşil çay açlık hissini bastırır.

# Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

# Güçlü bir antioksidan etkisine sahip olduğu için vücuttaki yağın parçalanmasını sağlayarak birikmesine engel olur.

# Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı engeller. Bu sayede kalp krizi riskini de azaltmış olur.

# Elbette ki yeşil çay, kilo vermek için tek başına yeterli olmayacaktır. Düzenli bir beslenme programı ve egzersiz ile etkisini fark ettirecektir.

Hipertansiyon ve Yeşil Çay

Böbreklerden salgılanan ve hipertansiyonun ana nedenleri arasında olan anjiyotensin dönüştürücü enzimin etkilerini yeşil çay tüketecek hafifletebilirsiniz. Bu etkiye bağlı olarak kan basıncının normal seviyesine inmesini sağlarsınız ve kalp krizi ile inme riskini düzenli yeşil çay tüketimi sayesinde en aza indirebilirsiniz.

Kolesterol ve Yeşil Çay

LDL kolesterolü, damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Yeşil çay tüketerek bu kolesterolün birikmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca tromboz olarak adlandırılan anormal kan pıhtılaşmasını sebebi ile görülen damar tıkanıklığı riskini de yeşil çay sayesinde azaltabilirsiniz.

yesil-cayin-mucizevi-etkileri-1

Yeşil Çayın Antioksidan Etkisi

Yeşil çay;

# DNA hasarı

# Kanser

# Kan pıhtılaşması

# Ateroskleroz

gibi ciddi hastalıklara neden olan serbest radikallerin temizlenmesini hızlandırmaktadır.

Kanser ve Yeşil Çay

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda günde 2 bardak yeşil çay tüketiminin kanser gelişimini engellediği gözlemlenmiştir. Fakat bu çalışmaların sayısı henüz yeterli değildir.

Diş Sağlığı ve Yeşil Çay

Diş çürümesine neden olan diş yüzeyindeki plak tabakasını oluşturan bakterilerin, düzenli bir şekilde yeşil çay tüketimi ile azaltılabileceği yapılan araştırmalar sonucunda bilimsel dergilere bile konu olmuştur. Yeşil çay sadece bakteri birikimini engellemiyor, aynı zamanda diş eti hastalıkları ile mücadelede oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Yeşil çayın mucizevi etkileri saymakla bitmiyor… O halde bir fincan yeşil çaya ne dersiniz?

Sağlıkla kalın, hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları başlıklı makalemizde cilt bakımı, doğal cilt bakımı ve üzüm çekirdeği yağı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
81 Paylaşım, 85 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir