yesil-erik-tluketmeniz-icin-8-neden

Yeşil Erik Tüketmeniz için 8 Neden


Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte yavaş yavaş yaz meyveleri de tezgahlardaki yerini almaya başladı. Severek tükettiğiniz yeşil eriğin faydalarını biliyor musunuz? Yeşil eriğin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Yeşil Erik Tüketmeniz İçin 8 Neden

Vücudun sıkılaşmasında etkilidir

C vitamini bakımdan zengin olan yeşil erik, vücudun bağ dokularını güçlendirici özelliği ile vücudun sıkılaşmasını sağlayarak deri sarkmalarını engeller. Yeşil erik tüketerek formda kalabilirsiniz.

Yeşil erik demir eksikliğini giderir

Demir ve kalsiyum açısından zengin olan yeşil erik, vücudun kan üretimine katkıda bulunarak yardımcı olmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin azalmasından kaynaklanan hastalıklara karşı koruyucu bir görev üstlenmekle birlikte kansızlığın neden olduğu yorgunluk, saç dökülmesi, kilo vermede zorluklar gibi sorunlara karşı etkilidir.

Sindirim problemlerini ortadan kaldırır

İçeriğindeki lif oranı oldukça yüksek olan yeşil erik, vücutta oluşan kabızlık, gaz gibi problemleri gidererek sindirim sisteminin işleyişini düzenler. Mevsiminde yeşil eriği her gün öğün aralarınızda tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yeşil erik ile bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Yeşil erik, C vitamini bakımından zengin olmakla birlikte antioksidan içeriği ile vücudu serbest radikallere karşı koruyarak kalkan görevi görür. Hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en keyifli yollarından biri yeşil erik diyebiliriz.

Göz ve cilt sağlığınızı korumaya yardımcıdır

Yeşil eriğin sağlamış olduğu faydalar sadece hastalıklara karşı korunmakla kalmıyor aynı zamanda içerdiği A vitamini ile göz ve cildin sağlığını da korumaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte artan görme bozukluklarına karşı yeşil erik tüketmek fayda sağlamaktadır.

Kilo vermek için diyetinize yeşil erik ekleyin

Öğün aralarınızda yeşil eriği tüketerek, açlık krizini bastırabilir, kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Kan şekerini dengeleyen yeşil erik kilo vermenize yardımcı olur. Diyet programınıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz. 100 gram yeşil erik yaklaşık 50 kaloriye denk gelmektedir.

Akciğerde meydana gelen hasarları onarmada yardımcıdır

Soğuk algınlığı, akciğer kanseri, öksürük, astım gibi rahatsızlıkları gidermede etkili olan yeşil erik, özellikle sigara içenlerin tüketmesi gereken bir besindir. Her gün 1 porsiyon yeşil erik tüketerek akciğerde oluşan hasarı tamamen olmasa da kısmen azaltmaktadır.

Yeşil erik tüketmek diş ve ağız sağlığını korumada yardımcıdır

Dişlerin güçlenmesine, diş eti kanamalarının oluşmasına ve diş etini korumakta ve ağız kokusunu azaltmada etkili olan yeşil eriği düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer Yağlanmasına Karşı Etkili Besinler başlıklı makalemizde karaciğer detoksu, karaciğer yağlanması ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94
88 Paylaşım, 94 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir