yesil-kahve-cekirdeginin-sagliga-faydalari

Yeşil Kahve Çekirdeğinin Sağlığa Faydaları


Coffea bitkisinden elde edilen tohumlarının kavrulmadan elde edilmesi sonucunda yeşil kahve çekirdeği kullanılmaktadır. Yeşil kahve çekirdeklerinin kavrulması sonucunda içeriğinde bulunan kimyasal klorojenik asitler azalmaya başlamaktadır ve kavrulmuş kahve ile kavrulmamış yeşil kahve çekirdeklerinin karşılaştırılması durumunda yeşil kahvenin içerisinde yer alan klorojenik asit özelliği sağlık bakımından daha faydalı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Yeşil kahve çekirdekleri sağlık açısından birçok konuda faydası olduğu bilinmektedir.

Yeşil kahve Çekirdeğinin Sağlığa Faydaları

Beyin fonksiyonlarının işlevini arttırır

Yeşil kahve çekirdeğinin içeriğinde bulunan kafein beyin aktivitesini arttırır. Yapılan araştırmalarda yeşil kahvenin uyanıklık, hafızanın uyanması, odaklanmayı kolaylaştırdığı, zihinsel ve bedensel olarak yorgunluğa karşı daha dirençli hale gelindiği kanıtlanmıştır. Günde 3 fincan yeşil kahve çayı tüketilmesi öngörülmüştür.

Cilt sağlığını korumayı destekler

Yeşil kahve ile cildinize peeling yaparak cildinizin ölü hücrelerden arınmasını sağlayarak aynı zamanda serbest radikallerin yok edilmesini sağlayabilirsiniz. Cildin kan dolaşımını hızlandırmasına yardımcı olarak ciltte bulunan pürüzlerinde giderilmesinde de etkilidir.

Antioksidan görevi görür

İçeriğindeki biyoaktif bileşenler ile klorojenik, flavonoidler, polifenoller gibi antioksidanlar bakımından oldukça güçlü olan yeşil kahve, vücudun, hücrelerin ve moleküllerin serbest radikallerin oluşturduğu hasarlara karşı kalkan görevi üstlenmektedir.

Enerjiyi arttırır

Termojenik olan yeşil kahve, gün içerisinde enerjinizi arttırmak için tüketebilirsiniz. Metabolizmanın hızlanmasını destekleyerek aynı zamanda yağ yakılmasında da etkilidir. Gün içerisinde halsizlik ya da enerjinizde düşüş gözlemliyorsanız yeşil kahve çayını tüketerek enerjinizi tazeleyebilirsiniz.

yesil-kahve-cekirdeginin-sagliga-faydalari-01

Kan şekeri seviyesini düzenler

Yeşil kahve içeriğindeki özü ile karaciğerde glikozun saklanması için gerekli olan enzimleri üreterek fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda, yeşil kahve çekirdeğinin diyabet hastalarında kan şekeri seviyesini düşürme de etkili olduğu belirtilmektedir.

Yağları eriterek kilo vermeyi destekler

Yeşil kahve çekirdeğinin içeriğinde bulunan klorojenik asit doğal bir kimyasal olmakla birlikte vücudun yağ depolarını hedef alarak etki etmektedir. Diyet programınızla birlikte tüketebileceğiniz yeşil kahve çayı ile metabolizmanızın hızlanmasını destekleyerek kilo vermeniz mümkün.

Yaşlanma belirtilerini geciktirir

Yeşil kahve çekirdeğinde bulunan ORAC maddesi yüksek oranda antioksidan içermektedir ve bu madde serbest radikallerin neden olduğu yaşlanma belirtilerini azaltma etkilidir. 500 miligram yeşil kahve çekirdeğinin içerisinde yaklaşık 2750 ORAC bulunmaktadır. Yaşlanma belirtilerini doğal yollardan azaltmak istiyorsanız yeşil kahve çayını deneyebilirsiniz.

yesil-kahve-cekirdeginin-sagliga-faydalari-02
Yeşil Kahve Çayının Hazırlanışı

10 gram kadar yeşil kahve çekirdeğini öğüterek toz haline getirin ve bir fincana aktarın. 200 ml kaynar suyu öğüttüğünüz yeşil kahve çekirdeklerinin üzerine ekleyerek 10 dakika bekletin ve süzdükten sonra bal ya da şeker ekleyerek tüketebilirsiniz. Öğünlerinizden yarım saat sonra 1 fincan olarak yeşil kahve çayını içebilirsiniz.

Yeşil Kahve Çekirdeğinin Zararları

Yeşil kahve çekirdeğinin yüksek miktarda tüketilmesi kafein içermesinden dolayı uykusuzluk, asabiyet, mide bulantısı, kulak çınlaması, baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Cilt Kuruluğu Neden Olur? başlıklı makalemizde cilt bakımı, kuru cilt bakımı ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

104
102 Paylaşım, 104 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir