yesil-kil-maskesi

Yeşil Kil Maskesi


Kil içerisindeki zengin minerallerle tarih boyunca herkesin hem sağlık hem de güzellik içim kullandıkları bir ürün olmuştur. İçerisinde kalsiyum, silisyum, çinko, magnezyum, demir, silika, fosfor, potasyum, alüminyum gibi doğal mineralleri barındırır. Kilin kullanımında doğa da birkaç çeşidi bulunmaktadır bu da bulunduğu çevredeki minerallerin yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Kil yapısıyla nem ve su çekme özelliği ile bilinmektedir.

Kil özelliği itibariyle yağ salınımını dengeleyerek kontrol altına almanın yanı sıra doğal bir peeling etkisi yaparak cildi ölü hücrelerden arındırmaktadır.

yesil-kil-maskesi-02

Yeşil Kil özellikle yağlı ve karma ciltler için idealdir ve cildin yağ dengesini korumaya, fazla yağı emerek cildin hem temizlenmesini, hem de gözeneklerin sıkılaşmasında etkilidir. Yağlı veya karma cilt yapısına sahip olan kişilerde özellikle gözenekler normal cilt tipine göre daha geniş olur Yeşil Kil Maskesi cildin fazla yağını dengeleyerek cilt yağlanmasının önüne geçer ve akne problemi olan ciltlerin akne tedavisinde etkili olup cildinizi arındırır. Siyah noktaları oluşturan bakterilerin yok edilmesinde de yeşil kil yardımcı etkiye sahiptir.

Kil özelliklerinden bahsettikten sonra Yeşil Kil Maskesinin Yapılışı ve Uygulanmasıyla ilgili detayları sizin için paylaşıyoruz.

Malzemeler:

# 1 yemek kaşığı yeşil kil

# 1 yemek kaşığı oda ısısında su (suyu kaynatıp ve oda ısısına gelene kadar bekletin)

# 2 damla kayısı çekirdeği yağı veya çay ağacı yağı (dilerseniz lavanta yağı da kullanabilirsiniz)

# Cam kase ve kaşık (metal kaşık kesinlikle kullanmayın tahta kaşık ile maske hazırlanmalı.)

Uygulanması:

# 1 yemek kaşığı yeşil kili, 2 damla kayısı çekirdeği yağı ve 1 yemek kaşığı suyu ekleyerek kremsi kıvama gelmesini sağlayın.

# Karışımı göz ve göz çevrenize gelmeyecek şekilde cildinize eşit miktarda uygulayın.

# Karışımı 10-15 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra ılık su ile cildinizi nazikçe yıkayın.

# Yeşil Kil Maskesini uyguladıktan sonra cilt tipinize uygun olan nemlendirici kullanarak gergin olan cildinizi rahatlatabilirsiniz. Hafta da 2 kez cildinize uygulayabilirsiniz.

Hazırladığınız Yeşil Kil Maskesi karışımından kalanı kapalı cam kap içerisinde 2 haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Ayrıca maskeyi düzenli kullanmanız cildinizin en iyi şekilde fayda görmesi için en büyük etken olduğunu unutmayalım ve düzenli kullanıma özen gösterelim… Cildinizin güzelliğiyle ışıldayın…

Bir önceki yazımız olan Cilt Sağlığınızı Korumanın Yolları başlıklı makalemizde cilt bakımı, cilt problemleri ve cilt sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

72
74 Paylaşım, 72 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir