yesil-yaprakli-sebzelerin-faydalari

Yeşil Yapraklı Sebzelerin Vücuda Faydaları


Brokoli, marul, ıspanak, lahana veya roka gibi yeşil yapraklı sebzelerin içeriğindeki güçlü maddeler onları birer vitamin deposu haline dönüştürüyor. Daha çok çiğ veya buharda pişmiş olarak tüketmeniz gereken yeşil yapraklı sebzelerin vücuda faydaları

Genç Kalmanıza Yardımcı Olur

Genç görünmenin sırlarını ararken aslında yakınınızdaki doğal güzellik kaynağının farkına varamıyorsunuz. Yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde bulunan K vitamini sayesinde genç kalabilirsiniz. Günde 1 kase çiğ olarak tüketeceğiniz herhangi bir yeşil yapraklı sebze ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm K vitaminini sağlayabilirsiniz.

Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltır

Kilo verebilmek için diyet yapıyorsanız listenizde mutlaka yeşil yapraklı sebzelere yer vermelisiniz. Yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde yüksek miktarda lif bulunduğu için açlığını kontrol edecektir ve uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kolesterol ve kan basıncını düşüren bu sebzeler yemek sonrasındaki kan şekeri dalgalanmalarını da dengede tutacaktır.

yesil-yaprakli-sebzelerin-vucuda-faydalari-1-min

Kanseri Önler

İçeriğindeki zengin antioksidanlar sayesinde yeşil yapraklı sebzelerin kanseri önleyici etkisi vardır. Haftada en az 2-3 kase yeşil yapraklı sebze tüketerek meme, mide ve cilt kanseri risklerini azaltmış olursunuz.

Cilt Sağlığı İçin Gerekli Bir Besin

Yeşil yapraklı sebzelerin bir diğer özelliği ise içeriğinde çok fazla su barındırmasıdır. Bu sayede tükettiğiniz yeşil sebzedeki su hem cildinizin hem de saçlarınızın ihtiyaç duyduğu nemi giderecektir. Ayrıca akne sorunları ile baş edebilmek için yine güzel bir yardımcı olacaktır.

Güçlü Dişler

Kıvırcık, pazı ve lahana gibi sebzeler dişlerin daha sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlar. Çünkü bu sebzeler kalsiyum açısından çok zengindir. Ayrıca kas fonksiyonlarının ve kan basıncının dengelenmesine destek veren yeşil yapraklı sebzelerde bolca potasyumda bulunur. Bu yüzden kemik erimesine karşıda koruyucu bir özelliği vardır.

Kemik Sağlığını Korumak İçin

Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ olarak tükettiğinizde ağzınıza acı bir tat geliyor öyle değil mi? Çünkü bu sebzelerin içeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumda kemik sağlığı için temel yapı taşı diyebiliriz. Demek ki daha güçlü kemikler için her yaşta bol bol yeşil yapraklı sebze tüketmeliyiz.

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Unutkanlığı Yenmek İçin Besinler başlıklı makalemizde sağlıklı beslenme, unutkanlığa iyi gelen besinler ve unutkanlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

99
96 Paylaşım, 99 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir