Yoksa Nomofobik misiniz?


İnternet bağlantısı evlerimize girdiğinden beri hayatlarımızda çok şey değişti. Ancak bu değişim gün geçtikçe hızlandı ve en son cep telefonlarının da gelişerek akıllı telefon halini almasıyla birlikte günün her anında yaşamımızın en derinine kadar işledi. Çevremizdeki insanlar yoğun olarak cep telefonları ile sürekli bir internet bağlantısına sahip halde hayatlarını sürdürmekteler. Günün her anında internet kullanılarak bağımlı hale de gelinmesi söz konusu olmuştur. Özellikle sosyal medyanın etkisi bu duruma etkisi tartışılamaz. Tabi bunun yararı olduğu kadar, aşırıya kaçtığı anlarda da zarar unsuru olduğunu unutmamak gerekir.

Son dönemlerin en büyük rahatsızlıkları psikolojik olmakla beraber günümüzde ki teknoloji de psikolojik hastalıklara bir yenisini daha eklemekte. Bunlardan biri nomofobi, uzun adıyla no mobile phobia’ dır. Türkçesi ise cep telefonu bağlantısının bir sebepten dolayı kopup, kişinin bu kopukluk hakkındaki aşırı denilebilecek düzeyde rahatsızlığıdır. Hepimiz yolda yürürken, otobüste seyahat ederken veya başka bir işle meşgul olması gerekirken kafasını cep telefonlarından ayırmayan insanları görmüşüzdür ve çoğunlukla çevresinde olan biten birçok şeyin farkında olmadan devamlı internete adapte olmuş durumdadırlar. Birçoğu ya zaten nomofobik, ya da olma yolunda hızlı adımlarla ilerlemektedirler. Bu tip insanların etraflarındayken yoksa nomofobik misiniz sorusuna maruz kaldıklarını da görmeniz mümkün.

Artık akıllı telefon kullanan kişilerin çoğunda İnternet ile bağı kopmaması, devamlı İnternete erişim sağlamak için powerbank lar yaygın olarak kullanılmaktadır. Ve nomofobi rahatsızlığı kişileri sanal ortama bağlı tutarak asosyalliğe doğru götürmesi de bunun bir kanıtıdır.

Yapılan araştırmalar erkeklerin kadınlara oranla daha fazla nomofobi den etkilendikleri görülmektedir. Genel olarak nomofobi oranı ise %53 olmakla birlikte zamanla yaygınlaşmaktadır.

Nomofobik olup olmadığınızı anlamak ise oldukça basit. Günlük yaşantınızda cep telefonundan bir süreliğine bile ayrılamıyorsanız, İnternet veya şebeke bağlantılarında ki sıkıntılardan dolayı aşırı sinirli reaksiyon gösteriyorsanız, bir işiniz olmamasına karşın sürekli kontrol etme ihtiyacı hissediyor ve artık bu cihazın sizin bir parçanız olduğunu düşünüyorsanız, siz de nomofobiye aday gösterilebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sperm Sayısını ve Kalitesini Arttıran Besinler başlıklı makalemizde cinsellik, erkek sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

78
77 paylasim, 78 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı