Yün Kazak ve Hırkalar İçin Bakım Tüyoları


Giysilerinizin kalitesi ne olursa olsun, formu bozuk olduktan sonra şık görünmeniz imkansızdır. Bu yüzden yün kazak ve hırkalar için bakım tüyoları ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir.

Asmayın!

Kazak ya da hırkaların materyali her ne olursa olsun, uymanız gereken ortak bir kural vardır. Onları asmamak! Kalın, örme, ince ve triko formlar için de geçerlidir. Ayrıca çok sık yıkamayın. Eğer çok sık yıkarsanız çok daha çabuk yıpranabilirler. Yıkadıktan sonra asarak kurutmayın. Kazak ve hırkalarınızı mutlaka bir havlu üzerine sererek kurutun. Kurutma makinesinde kurutmamanızı öneririm. Çünkü kurutma makinesindeki kazak ve hırkalar çekebilirler ya da yumuşak dokulu hallerini kaybedebilirler. Gardırop içine yerleştirme şekliniz de oldukça önemlidir. Kazakları ve hırkaları katlayarak muhafaza edin.

Elde Yıkayın!

Narin ve zarar görmesini istemediğiniz kazak ve hırkalarınızı elde yıkayın. İlk olarak kıyafetin tersini çevirin. Sıcak ya da ılık sudan ziyade, soğuk suda yıkamalısınız. Elde yıkamaya uygun olan bir çamaşır deterjanı kullanın. Bazı kazak ve hırka materyalleri kuru temizleme gerektirebilir. Bu yüzden her ne olursa olsun önce etiketini kontrol etmeli ve uygun yıkama koşullarını öğrenmelisiniz. Kazaklarınızı çamaşır makinesinde yünlüler için özel olan programlarda ve yün deterjanları ile gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz. Eğer çamaşır makinenizde yünlülere özel program bulunmuyorsa, soğuk su ile yıkama ya da hassas çamaşırlar programını kullanabilirsiniz. Yıkanma esnasında sürtünmeyi azaltmak için çamaşır makinesini çok doldurmamanızda fayda var. Ayrıca çamaşır makinesine de kıyafetin tersini çevirip atın. Yünlülerinizi yıkayacağınız deterjanın yapısı toz ise kullanmadan önce suda eritmelisiniz. Böylece giysilerinizde tortu kalmayacaktır.

Sıkmayın!

Diğer kıyafetlerinizde sıkma işlemini uyguluyor olabilirsiniz, fakat kolayca zarar görebilecek kazak ve hırkalarınıza bu işlemi yapmayın. Kazak ve hırkalarınızın kuruması için üzerine bir havlu yerleştirin. Bu sırada düz olduğundan ve orijinal şekliyle olduğundan emin olun. Sonrasında fazla suyu çıkarmak için havluyla birlikte giysiyi sarın. Kurutma işlemini bitirmek için giysiyi kuru havlu ya da kurutma rafına yerleştirin. Giysinizin uzayıp şeklinin bozulmasını önlemek için kesinlikle bir askıda kurutmaktan kaçınmanız gerekir.

Yün kazakların en büyük problemlerinden biri aşırı derecede tüylenmeleridir. Kullanıma bağlı olarak ya da sürtünme sonucunda zaman içerisinde yün kazaklar tüylenmektedir. Tüylenme sorununun aslında giysinin kalitesi ile ilgili değildir. Tüylenen kazaklarınızı koli bandı yapıştırıp çekme yöntemi ile kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda tüy toplama aparatlarını ya da başlıklarını kullanabilirsiniz. Bu ürünü birçok giyim mağazasında ya da ev eşyaları satan mağazalarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer yeni bir yün kazak satın aldıysanız, kazağınızı kullanmadan önce poşetleyin ve bir gece buzlukta bekletin. Göreceksiniz ki kazaklarınız kolay kolay tüylenmeyecektir. Yün kazak ve hırkalarınızı güneşte kurutmamaya dikkat edin. Çünkü renkleri solabilir.

Buradaki temel bilgileri uygulayarak yün kazak ve hırkalarınızı çok daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kilo Verdiren Egzersiz Tüyoları başlıklı makalemizde egzersiz, egzersiz önerileri ve kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

101
99 Paylaşım, 101 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir