zaturre-hastaligindan-korunmak

Zatürre Hastalığından Korunmanın En Etkili Yöntemi


Ülkemizde ölüme sebebiyet veren hastalıklar arasında 5. sırada yer alan zatürre, enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşen ölümler arasında ise 1. sırada yer almaktadır. Tabi ki zatürre hastalığından da erken teşhis sayesinde kurtulabilmek mümkündür.

Akciğerlerde ortaya çıkan zatürre hastalığı iltihaplanma sonucunda oluşan son derece tehlikeli bir hastalık olarak bilinmektedir. Vücuda bakteri, virüs ve parazitlerin girerek akciğere yerleşmesi sonucunda ortaya çıkan bu hastalık çok sık bir şekilde Türkiye’de görülmektedir. Zatürreye yakalanan hastalarda ölüm oranı %5’tir. Zatürreye sebep olan bakteri ya da virüsler, vücuda girdiği zaman alveollerin etrafına yerleşir ve bu bölgede iltihaplanmanın başlamasına sebep olur. İnsan vücudu için hayati bir önemi olan oksijenin yönteminde görev alan alveollerin iltihaplanması ise hastalığın tedavi edilememesi durumunda ölümle sonuçlanmasına sebep olabilir.

zaturre-hastaligindan-korunmanin-en-etkili-yontemi

Zatürre hastalığından korunmanın en etkili yöntemi olarak akla ilk gelen zatürre aşısıdır. Bu aşı oldukça koruyucu etkilere sahiptir. Kronik akciğer rahatsızlığı olanlar, kalp hastaları, kronik böbrek rahatsızlığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve 65 yaş üzerindeki yaşlılar; doktor kontrolü ve tedavisiyle aşılanabilmektedir. Aşılanma kişiden kişiye ve durumdan duruma değişiklik gösterdiği için kesinlikle uzman doktorun tavsiyesiyle yapılmalıdır.

# Zatürre hastalığından korunmak için ise dengeli ve doğru bir şekilde beslenmek önemlidir.

# Hem alkol hem de sigara kullanımından uzak durmakta vücut için koruyucu olacaktır.

Zatürre bulaşıcı bir hastalıktır. Ancak bu mikrobu alan her insan zatürre olmaz. Bazı kişilerin bünyelerinde hafif ateş ve öksürük ile atlatılabilir.

# Zatürre hastalığına neden olan virüs ve bakteriler genelde sıcaktan bozulan yiyeceklerden, çevreyi kirleten gazları solumaktan ve kirli sulardan vücuda geçer.

# Zatürre hastalığının mikrobunu taşıyan hastalar ise yakın temasta bulunmamak gerekir. Aynı çatalı ya da kaşığı kullanmak bile bu hastalığın kişiden kişiye geçmesine neden olabilir.

Hastalığın tedavisinde antibiyotik uygulanmaktadır. Fakat antibiyotik alerjisi olan hastalarda tedavi süreci çok daha uzun ve zorludur.

# Hastalık boyunca bol miktarda su içilmesi gerekmektedir.

# Hastanın çok iyi bir şekilde dinlenmesi gerekir.

# Günlük beslenme düzeninize ise bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacak gıdaları eklemeniz gerekmektedir.

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Guatr Hastalığının Tedavisi başlıklı makalemizde guatr belirtileri ve guatr tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

109
108 Paylaşım, 109 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir