Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır?


Köy hayatı denince akla ilk gelen şeyler sağlıklı yaşam ve huzurlu bir ortamdır. Ancak kırsal yaşamdaki bazı zorlukları ve tehlikeleri de unutmamak gerekir. Her şeyi dalından kopararak tüketmek ya da kaynağından içmek elbette ki sağlık açısından oldukça iyi bir beslenme şeklidir. Fakat doğada bulunan her besini direkt olarak tüketmek sandığınız kadar masum olmayabilir.

Bölgesel haberleri takip eden biriyseniz ülkemizde mantar tüketimi nedeni ile birçok zehirlenme ve ölüm vakalarını duymuşsunuzdur. Bu tarz haberler özellikle kırsal yerleşim merkezlerinden gelmektedir. Bunun nedeni ise kırsal yerleşim merkezlerinde yaşayan insanların doğadan topladıkları ürünleri hemen tüketiyor olmalıdır. Ne yazık ki bu durum zehirlenme ve ölüm gibi ciddi olayları beraberinde getirmektedir. Kültür mantarının dışında doğada başıboş bulunan diğer mantar çeşitlerinin sağlıklı olup olmadığı konusunda kesin karar vermeniz mümkün değildir. Peki, zehirli mantar nasıl anlaşılır?

Bu soru her zaman insanların kafasında merak konusudur ve alternatif pek çok cevap üretilmiştir. Sağlık Bakanlığı ise yaptığı açıklamayla kafadaki soru işaretlerine en doğru cevabı verdi. Mantarların zehirli olup olmadığını anlamak el yordamı, göz ya da tadarak belirlenecek bir olgu değildir. Bazı söylentilere göre zehirli mantarların gümüş kaşığa renk verdiği söylenir. Ancak bu bilgi kesinlikle doğru değildir ve hiçbir bilimselliği yoktur. Mantar tüketmeyi çok seviyor ve vazgeçemiyorsanız, en mantıklı tüketim yolu marketlerde satılan mantarlar olacaktır.

HayalCaddesi’nden bir tüyo! Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için yağ yakıcı içecek olarak mantarı deneyebilirsiniz. 🙂

Bir önceki yazımız olan Kolay Kilo Vermenin Sırları başlıklı makalemizde diyet ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

89
93 paylasim, 89 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı