zencefilin-sagliga-faydalari

Zencefilin Sağlığa Faydaları


Zencefil, sağlığa faydaları açısından hayatımızda çok önemli bir yer kaplamaktadır.  Zencefil’in tarihi çok esi zamanlara dayanmakta olup eski zamanlardan beri bitkisel bir ilaç olarak kullanımı yaygın olmuştur. Şifalı yanları bir hayli olan zencefil, içerdiği zengin uçucu yağlar ve bol miktarda vitamin deposu olarak yemeklerde kullanıldığı gibi ayrıca Asya yöresinde de turşu olarak hazırlanması ile de bilinmektedir.

Peki, Zencefilin Sağlığa Faydaları nelerdir?

Soğuk Algınlığı: Soğuk kış günlerinde sürekli gribe yakalanmamız kaçınılmaz oluyor. Grip için ilaç yerine zencefilin doğal faydasından yararlanarak griple savaşmanız mümkün. Bunun için bu soğuk günlerde günde 2 çorba kaşığı kadar zencefil tüketerek soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Mide Rahatsızlıkları: Zencefil pankreas ve mide enzimleri için uyarı etkisi ile vücut tarafından emilimini yükseltir ve mide bulantılarına iyi geldiği gibi kusmalara sorunlarına karşı etkili olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

İltihap ve Ağrılara Karşı: Zencefilin içeriğinde bilinen en kuvvetli anti-enflamatuvar bulunmasından dolayı iltihap ve ağrıları azaltarak hem güçlü hem de doğal bir ağrı kesici grevi üstlenmektedir.

zencefilin-sagliga-faydalari-01

Bağışıklık Sistemi: Zencefil düzenli olarak gün 1 çorba kaşığı kadar tüketildiğinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve atar damarlarda oluşan yağlanmanın önüne geçer ve felç olasılığı riskini en aza düşürür. Ayrıca midede oluşabilecek enfeksiyon riskine karşıda koruma sağlamanın yanı sıra 1 yemek kaşığı zencefil ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp tükettiğinizde boğaz tahrişine ve öksürüğe iyi gelmektedir.

Şeker Hastalığı: Zencefil, kan içerisindeki yağ seviyesini düzenleyerek damarları koruma altına alır ve şeker hastalığı problemlerine karşı en iyi besinler arasındadır.

Hazımsızlık Problemleri: Zencefil, besinlerin emilimini arttırarak hazım sorunu yaşayanların problemlerine destek olur ve hazım sorunu nedeniyle oluşabilecek mide sancılarına karşı etkilidir.

Solunum Yolları: Devamlı olarak solunum nedeniyle öksürme probleminiz var ise zencefil tüketmeniz gereken besinler arasında yer alıyor. Solunum yolları hastalıklarını iyileştirir. Zencefil, içeriğindeki özelliklerin desteğiyle ciğerlerin genişlemesini sağlayarak mukusları etkileyerek solunum yolunu rahatlatır ve rahat nefes almanıza destek olur. Zencefil öksürüğe iyi gelmekle birlikte doğal bir şekilde balgam sökülmesine de yardımcıdır.

Zencefilin Sağlığa Faydaları inanılmaz ve bunlar dışında birçok hastalığa karşı etki göstermektedir. Zencefili mutfağınızdan ve hayatınızdan eksik etmemenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Melisa Çayının Faydaları başlıklı makalemizde melisa çayının faydaları, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
83 Paylaşım, 86 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir