Zerdeçalın Güzelliğe Etkisi


Zerdeçalın faydaları ile ilgili daha önceki yazılarımızda bilgiler paylaşmıştık. Bu sefer ise zerdeçalın güzelliğe etkisi hakkında birkaç tüyo vermek istiyorum.

Zerdeçalın Cilde Faydaları

# Zerdeçal, Hintli kadınların tam bir güzellik silahı! Özellikle Hintli gelin adayları düğünlerine hazırlık yaparken ciltlerini aydınlatmak için baştan ayağa zerdeçalın nimetlerinden yararlanıyormuş.

# Zerdeçal, hücre hasarını yavaşlatan antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

# Zerdeçal cilde peeling etkisi gösterir. Cildin üst tabakasında bulunan ölü hücrelerden cildi arındırmayı sağlar. Bu etkide cilt dokusunda iyileşmeye neden olur.

# Zerdeçalın aynı zamanda iltihap önleyici ve cildi iyileştirici etkisi vardır. Bu yüzden sivilce, sedef ya da egzama gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılabilir.

# Cilt rengini korumaya ve cilt rengini eşitlemeye yardımcı olur. Bu nedenle leke tedavisi için zerdeçal kullanılabilir.

# Yaşlanma etkilerine karşı cildi koruma altına alır ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Zerdeçal daki potasyum sayesinde kuru ciltlerin nemlendirici ihtiyacını karşılar.

Sağlıkla Parlayan Bir Cilt için Zerdeçal Maskesi

İhtiyacınız olan malzemeler:

# 2 yemek kaşığı un (eğer cildiniz kuru yapıdaysa pirinç unu ya da yulaf unu kullanabilirsiniz)

# 1 çay kaşığı zerdeçal

# 3 yemek kaşığı süt (akneyle mücadele ediyorsanız bunun yerine yoğurtta kullanabilirsiniz)

# Birkaç damla bal

Malzemelerin hepsini kaseye koyun ve macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Daha sonra temiz yüzünüze ince bir tabaka halinde uygulayın. Yüzünüzde bu karışımla 20 dakika kadar bekleyin. Geçen bu sürede maske muhtemelen iyice kuruyacaktır. Sonrasında nazik bir şekilde ovalayarak su ile maskeyi temizleyin. Son dokunuş olarak her zaman kullandığınız nemlendiricinizi sürün.

Ciltteki Kızarıklıkları Azaltan Zerdeçal Maskesi

Cildinizde sivilcelerin oluşmaya başladığını hissettiğiniz anda cildinizin neresinde kızarıklıkların olabileceğini biliyorsunuzdur. Sivilceniz çıktığında cildinizde oluşan kızarıklığı makyaj hilesi ile kapatmak bile çok zor olabiliyor. İşte bu kızarıklıklara iyi gelen bir maske önerim var.

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

# 2 çay kaşığı zerdeçalla

# 1-2 çay kaşığı süt (dilerseniz sütü bir miktar arttırabilirsiniz çünkü amacımız sulu bir kıvam yakalamak)

Bu iki malzemeyi güzel bir şekilde karıştırın ve tamamen temizlediğiniz yüzünüze ince bir tabaka şeklinde sürün. Maske yüzünüzde iyice kuruyana kadar bekleyin ve sonradan bol ılık su ile yıkayın. Yüzünüzde sarılık kalıyorsa, o halde birkaç defa daha yıkayın. Ya da süt ile silmeyi deneyebilirsiniz. Endişe etmeyin iz kalmıyor. Burada önemli olan tek şey maskeyi ince bir tabaka halinde sürmeniz olacaktır.

Sivilce ve Lekeler için Zerdeçal Maskesi

Sivilceye meyilli ciltler için iltihap önleyici özelliği nedeni ile zerdeçal sıklıkla önerilir. Aynı zamanda cilt gözeneklerini temiz tutar ve cildin sebum üretimini dengelemeye yardımcı olur.

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

# Zerdeçal ve muz

Zerdeçal ile muzu macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve yüzünüze uyguladıktan sonra 20 dakika bekleyin ve yıkayın.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımında Gül Suyunun Faydaları başlıklı makalemizde doğal cilt bakımı, gül suyu ile cilt temizliği ve gül suyunun cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
81 Paylaşım, 84 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir