zerdecalin-sagliga-faydalari

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları


Mutfaklarda yemeklere lezzet katması için kullanılan Zerdeçal’ ın kökeni Doğu Hindistan’ dır ve Zencefilgiller familyasından oluşmaktadır. Zerdeçal bitkisinin sap bölümünde bulunan ve kök şekline benzeyen yapılarından Zerdeçal baharatı elde edilerek yemeklerde kullanılmasının yanı sıra kumaşlarda da renklendirmek için kullanılmakta.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları, içeriğinde bulunan demir, C vitamini, B6 vitamini, manganez ve potasyum gibi zengin mineraller barındırmasıdır.

Anti bakteriyel olması nedeniyle cilt üzerinde uygulanması ciltte oluşan sivilce izleri, sivilce yaralarını iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Zerdeçal tükettiğinizde antioksidan içeriği ile vücudunuzda oluşan zararlı kimyasalların vücuttan dışarı atılmasında etkilidir. Ayrıca kan inceltici özelliği ile kanın temizlenmesini sağlayarak damar tıkanıklığının önüne geçer ve kalp ile ilgili problemleri riskini minimuma indirir.

Kötü Kolesterolü Engeller: Yapılan araştırmalarda yemeklerde kullanılan zerdeçalın kötü kolesterolü düşürerek kolesterol seviyesini dengeler.

Kilo Vermeyi Destekler: Zerdeçal tozuyla hazırladığınız çayı düzenli olarak tükettiğinizde vücudunuzun ideal kilosunun korunmasında yardımcıdır. Çay olarak tüketmenin yanı sıra yemek esnasında bir miktar zerdeçal tozunu yemeniz de aynı etkiyi sağlayacaktır.

zerdecalin-sagliga-faydalari-02

Karaciğer Rahatsızlıklarını Önler: Kan dolaşımını hızlandırmasıyla vücudun ısısının korunması için etkili olması ile vücudun daha hızlı temizlenmesini sağlar ve toksinlerin vücuttan atılması için faydalıdır.

Sindirim Sistemini Destekler: Zerdeçal gaz ve şişkinlik problemlerinin giderilmesinde etkili olmasının yanı sıra zerdeçalı toz olarak tükettiğinizde sindirim sistemi ile ilgili yaşadığınız problemlerin ortadan kalkmasını sağlar.

Alzheimer Hastalığının Tedavisinde Etkilidir: Beyinin oksijen hızını arttırarak Alzheimer’ın önüne geçebilir ve hastalık ilerlemişse yavaşlatmasında etkili bir şekilde rol oynar. Hatta düzenli kullanımı sonucundan Alzheimer hastalığını durdurması bile söz konusu olabilir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Soğuk algınlığına yakalandığınızda ve bir de öksürük sorununuz varsa bir su bardağı ılık sütün içerisine eklediğiniz yarım tatlı kaşığı zerdeçal tozunu karıştırarak içebilirsiniz. Zerdeçal vücudunuzun bağışıklık sistemini lipopolisakkarit içeriği sayesinde uyararak güçlendirir.

Diyabette Etkilidir: Diyabet rahatsızlığınız çok ileri düzeyde değil ise zerdeçal kullandığınızda insülinin etkisini taşımasından dolayı kan şekerini olması gereken düzeyde kalmasını sağlar.

Kansere Karşı Faydalıdır: Kanserden dolayı hasar gören hücrelerin yenilenmesini hızlandırarak yapılan araştırmalarda kolon, meme ve prostat kanseri gibi sık görülen kanser hastalıklarıyla savaşmayı sağlayan zerdeçal doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

Bir önceki yazımız olan Tarçının Mucizevi Faydaları başlıklı makalemizde sağlıklı beslenme, şifalı bitkiler ve tarçının faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

87
88 Paylaşım, 87 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir