zeytindeki-buyuk-tehlike

Zeytindeki Büyük Tehlike!


Zeytinin tadındaki acılığı almak için bazı üreticiler kostik adı verilen sodyum hidroksit kullanmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise, zeytinleri piyasaya bir an önce sürebilmek.

YASAL AMA TEHLİKELİ

Zeytin üretiminde kostik kullanımı yasal olarak yasak bir uygulama değil. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Sofralık Zeytin Tebliği’ne göre, işlem görmüş salamura yeşil zeytin ve siyah zeytinler için kullanılabileceği belirtilmektedir. Ancak zeytinler eğer iyice yıkanmazsa ise bu kimyasal kalıntılar birçok hastalığa davetiye çıkarabilmektedir.

KOSTİK YERİNE HANGİ YÖNTEMLER KULLANILABİLİR?

Zeytinlerin acılığının giderilmesinde kostik kullanımı dışında uygulanabilecek yöntemler de bulunmaktadır. Bunlar tuzlu veya asitli suda bekletme gibi yöntemlerdir. Bu yöntemlerin birçoğu zaten halk tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır. Acılığın giderilmesindeki asıl hedef, zeytin içerisinde bulunan ve acılığa sebep olan oleuropein adı verilen maddenin parçalanmasını sağlamaktır. Kostik kullanımı ile ilgili endişeler neler mi? Kostik her şeyden önce kimyasal olması nedeniyle tüketiciler açısından bakıldığında ürkütücü duruyor. Elbette ki bilinçsiz kullanım düzeyi ve kullanım sonrası yetersiz yıkama sonucunda zeytinden yeterince uzaklaştırılamazsa ciddi riskler yaratabilmektedir.

KOSTİK NEDİR?

Yapılan işlem zeytin tanelerinin %0,5-2 arasında değişen konsantrasyonlarda kostik solüsyonuna yatırılması ve hava ile temas etmeyecek bir şekilde zeytin etinin 2/3’üne işleninceye kadar yaklaşık olarak 8-15 saat arası bekletilmesidir. Tabi ki bu sürenin zeytinin olgunluğuna ve çeşidine göre değiştiği gibi, ortam sıcaklığına bağlı olarak değişebildiği de mutlaka göz önüne alınmalıdır. Bir sonraki işlem ise yıkama safhası. Kostiğin uzaklaştırılmasında dikkatle ve titizlikle yapılması gereken bir işlemdir yıkama işlemi. Çünkü kostik kalıntısı fermantasyon sırasında zeytin asitliğinde yükselmeye ve zeytinlerin erken bozulmasına yol açmaktadır. Bu bakımdan kostik ile acılık giderme sonrasında toplamda 24 saate varabilen suda bekletme ve yıkama sürelerine ihtiyaç duymaktadır.

KOSTİK BİLİNÇSİZCE KULLANILIYOR

Tüketim talebini daha hızlı bir süre zarfında karşılamak için kostik işleminin yaygın bir şekilde kullanıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Buket Aydeniz Güneşer, bu konuda bir noktayı vurguladı. Şöyle ki; üretim izin belgesi, bakanlık denetimi ve kalite yönetim sistemlerine sahip işletmelerde bu işlem mühendis kontrolünde yapılıyor.

Bir önceki yazımız olan Boğaz Ağrısı İçin Ev Yapımı Sprey Tarifi başlıklı makalemizde boğaz ağrısı, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

80
79 paylasim, 80 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı